Denní a noční přízraky

31. ledna 2010 v 16:05 | ivo
Denní a noční přízraky

Denní a noční přízraky jsou imaginativní fotografickou sondou do mých raných dětských vzpomínek (z dob, kdy jsem věřila, že slunce je zvířetem, houba masem, že ve tmě se pohybují divné bytosti a že je schopná létat, nebo vysedět z kamene trpaslíka.)Ale tento inspirační zdroj by nebyl úplný, kdyby nebyl doplněný o pozdější četbu mytických příběhů, hororových pohádek a teoretickou znalost psychopatologií spojených s halucinačními stavy.
Fotografie Nočních přízraků znázorňují situace a činnosti, které nejsou běžné v zachycené noční hodině, ani neodpovídají fyzickému stáří jejich protagonistů. Jsou jakoby zmrazené v čase, v momentě překvapení, podobně jako když reflektory auta osvítí přes vozovku přebíhající zvěř a po oboustranném překvapení zůstane jen vzpomínka - vjem, jehož skutečnost se dá zpochybnit a nahradit možnou iluzorností mikrospánku, či považovat za výplod fantazie. V Denních přízracích otázku po reálnosti daného výjevu navíc rozostřuje fakt, že se vše neodehrává jaksi "přímo", ale na ploše dopravních pouličních zrcadel, které sice skutečné jsou a měly by skutečnost tudíž odrážet, ale zrcadlící se události poukazují spíše na realitu snu, bludu, či dětské imaginace. Zneklidňující je snad i jakási existenciální osamělost "přízračných jedinců". Ti se své podivné činnosti věnují příliš samozřejmě. Jsou plně zaujati sami sebou ve své simultánní realitě, dokud si do ní ovšem nezasvítíme šajnící baterkou a jako divák vyplašené přízraky na okamžik neprolneme s realitou naší.
Fotografický soubor zahrnuje 16 fotografií, čili sedm dvojic "přízraků" zachycených v noci a toho samého "přízraku" za dne viditelného pouze ve skleněné ploše zrcadel. Tisky jsou formátu 100 x 100 cm zhotovené vysoce kvalitní technologií lambdaprintu s adjustací na forexu a čirém perspexu.
Popsaný projekt přesahuje hranice fotografie do sféry psychologie, konkrétně vizuálně mapuje potenciální tendence dětského magického uvažování a percepce okolí v závislosti na daném momentu v plynutí času.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama